Aroniowe zbiory

1

Rodzinka zaprosiła mnie na zrywanie aronii , powiem szczerze , że miałam z nią pierwszy raz kontakt. Jednak pierwsza randka bardzo się udała i arania urzekła mnie .

Jej granatowo-fioletowe jagódki o lekko cierpkim smaku wydawały mi się bardzo smaczne. Po prostu widocznie mój organizm bardzo jej potrzebował .

2

A co to jest aronia :

Ta niewymagająca, odporna na mróz kuzynka jarzębiny, bywa nawet nazywana jarzębiną czarnoowocową Jej czarne owoce są znakomitym orężem do walki z chorobami cywilizacyjnymi. Dziś roślina uprawiana jest w wielu krajach. Co ciekawe, Polska jest tu światowym potentatem. W 2003 r. nasi plantatorzy wyprodukowali 15 tys. ton owoców. Soki, koncentraty i mrożonki z aronii eksportujemy do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Wielbicielami aronii są przede wszystkim Niemcy, Skandynawowie i Austriacy.
Jest łatwa w uprawie , odporna na szkodniki i choroby jak na razie . Świetnie przystosowuje się do warunków siedliskowych. .

Nie wszyscy wiedzą , że Aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie – tzw. bombę witaminową… Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że Aronia zawiera duże ilości witamin C, B1, B2, B6, E, składników mineralnych, antyutleniaczy i mikroelementów. Jest też jedynym tak doskonałym źródłem witaminy PP. Polecana jest dla diabetyków

Żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu a stąd krok do wielu chorób serca, nadciśnienia, zawałów… W Pomorskiej Akademii Medycznej, oraz Klinice Kardiologii AM w Warszawie, udowodniono, że wyciąg z Aronii pozwala dość skutecznie regulować nadciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic, oraz chroni przed chorobami serca. Spadek ciśnienia notowano zaledwie po sześciu tygodniach terapii u niemal wszystkich badanych osób. Okazuje się, że Aronia zmniejsza stany zapalne drobnych naczyń krwionośnych. Owoce i sok, oraz przetwory z Aronii zapobiegają miażdżycy. Działają przeciwkrwotocznie i uspokajająco. Wiele leków syntetycznych można by, więc zdecydowanie odstawić i nie byłoby konieczności ich przyjmowania, gdyby spożywać Aronię i … zwracać więcej uwagi na swoją dietę.

Aronia jako produkt zdrowotny została odkryta stosunkowo niedawno ale jej właściwości lecznicze potwierdzone są wieloma badaniami. Wszyscy, którzy lubią czerwone wino typu Cabernet powinni wiedzieć , że Aronia ma podobne właściwości do wspomnianego wina. Tyle, że możemy ją pić bez ograniczeń..!I co najważniejsze chroni zdecydowanie organizm przed nowotworami…”

Zaczerpnięte z :

http://prawdaxlxpl.wordpress.com/2011/08/05/wlasciwosci-aroni-i-jej-wplyw-na-organizm/

3
 

Profesor Jan Oszmiański od 20 lat wnikliwie bada aronię. Aronia – moja miłość. Takiego bogactwa, tak cennych substancji nie ma w innych owocach – tłumaczy Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

To, co potrafi aronia, bliskie jest magii: zapobiega zmarszczkom, chorobie Alzheimera, poprawia kondycję naczyń krwionośnych. Jednak surowa aronia jest tak cierpka i gorzka, że tylko desperaci z charakterem korzystają z jej dobrodziejstw. Do naukowego przełomu doszło przypadkiem. Kiedyś próbowałem wytłoków z lnu i zamiast wodą, zalałem herbatą. I ona nie miała gorzkiego smaku, tylko taki delikatny – wspomina naukowiec.

Wkrótce okazało się, że zmieszać z lnem można także niesmaczną aronię. Natychmiast traci całą swą gorycz! Profesor Oszmiański nie cofa się przed niczym i działanie preparatów z aronii sprawdza na sobie. Już po miesiącu poprawił mu się wzrok. Co więcej: aroniowym przecierem mogą ze smakiem i bez konsekwencji objadać się cukrzycy i osoby otyłe. Nie drgnie ani waga, ani krzywa cukrowa. Na dodatek takie przetwory z aronii może zrobić każdy. Wystarczy garnek, nóż, nasadka przecierająca. W zasadzie to wszystko. Bardzo prosta technologia – mówi mgr Mirosława Teleszko.

Naukowcy już myślą o przemysłowym wykorzystaniu swojego pomysłu. Zwłaszcza, że w kraju nie brakuje ani lnu, ani taniej jak barszcz aronii. W USA kilogram aronii kosztuje 25 dolarów, w Polsce 70 groszy – zapewniają naukowcy. A plantacje aronii mamy największe na świecie.

Artykuł z : http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/nauka/cudotworcza-aronia-nie-musi-byc-taka-gorzka/8940501

4

A jeszcze nie świadoma tych cudownych właściwości obierałam z radością , podjadając co chwilkę

i gdy wieczorem cała brudna od aroniowego soku (jest świetnym barwnikiem) przeczytałam o jej właściwościach . Powiem szczerze , że przeżyłam szok.

6

Cudze chwalicie

Ile roślin sprowadzamy z dalekich krajów – wcale nie tak cudownych smakowo , uznając ,że mają cudowne właściwości , a zapominamy o tym co mamy .

Może tak samo w życiu nie doceniając tego co mamy , szukając lepszego , otrzymujemy gorsze .

 

Po aroniowych zbiorach dostało mi się 2 wiaderka aronii , a co z nich zrobiłam .

Wybrałam najprostszą opcję przecisnęłam je przez wyciskarkę -właściwie zrobił to Bartek , wlaliśmy do słoiczków , za pasteryzowałam i gotowe .

Do picia , mieszania z innymi sokami …… co podpowie wyobraznia

7

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *