Supraśl biegówkowa perła Podlasia

Supraśl biegówkowa perła Podlasia 20-21 luty 2013 r.

12

 

Wyjeżdżając popołudniu z domu do Supraśla dojechaliśmy w nocy .

Dla nas jako osób z południa, północ jest zawsze trochę zagadkowa . Tak samo Supraśl – może wstyd to pisać – , ale dowiedzieliśmy się o nim szukając miejsc do pobiegania na biegówkach w okolicach Bialegostoku .

A miasteczko nie tylko posiada trasy biegowe , ale również przepiękny klasztor męski prawosławny z muzeum ikon.

Niedawno odkryto w nim borowiny, dlatego nie jest to tylko Supraśl, ale Supraśl uzdrowisko . Miejscowość nie tylko jest silna energetycznie (klasztory zawsze osadzały się w miejscach silnych ) , to jeszcze położona wśród lasów nad zalewem , powoduje to, że jest idealnym miejscem do regeneracji sił .

 

Trasy biegowe utrzymywane głównie przez Szkołę sportową w Suprasiu , są przykładem na to, że niewielkim kosztem można zrobić coś z czego wiele osób może korzystać .

 

13Trasy położone są w lesie , biega się drogami leśnymi . Są trzy pętle 1 km, 2 km i 3,5 km , ma się wrażenie , że jest się gościem wśród przyrody .

Ukształtowanie trasy dość ciekawe , składające się z drobnych podbiegów i zjazdów . Całość wewnątrz lasu składającego się z wysokich drzew .

 

Obok tras wypożyczalnia nart.

 

Przyjęto nas tutaj po królewsku , pierwszy raz od ponad miesiąca zabłysło dla nas słonce .

15

Miło było patrzeć jak młodzież dzieci z nauczycielami przychodzi na zajęcia .

Patrząc na to zadawaliśmy sobie pytanie , czy na pewno jesteśmy w Polsce ….?

Gdy na zajęcia przyszły młodsze dzieci zgłupieliśmy , może przenieśliśmy się w czasie do Norwegii .

 

Tak jak pisaliśmy wcześnie trasy utrzymywane są małym kosztem przy pomocy skutera śnieżnego i specjalnych przystawek do robienia śladu , Skuter przygotuje nie tylko ślad, ale i szerszy pas do stylu dowolnego Z tras korzysta cała szkoła sportowa , więc dodatkowo trasy są dobrze przetarte przez uczniów.

 

 

Dopadła nas refleksja , taki lekko pofałdowany lesisty teren , są setki jak nie tysiące takich miejsc w 14Polsce. Jednak ile pracy, wysiłku i zaangażowania przez lata , musi włożyć wiele osób, aby takie trasy biegowe wbiły się mentalność mieszkańców okolicy , aby zostały zaakceptowane jako element ich miejscowości , aby władze gminy widziały w tym szansę rozwoju turystycznego , aby wszyscy zaakceptowali ten teren jako miejsce , które się nie niszczy chodząc lub jeżdżąc różnym „zabawowym” sprzętem . Aby doszło do trwałego wsparcia finansowego gminy.?

11

 

Aby powstała infrastruktura towarzysząca w postaci     parkingów, serwisów, wypożyczalni , restauracji i bazy hotelów , to praca wielu ludzi na przestrzeni długiego okresu czasu , a wydawałoby się , ze chodzi tylko o odpowiednio ukształtowany teren .

Inicjatywa tras biegowych jest godna naśladowania i propagowania , szczególnie w dzisiejszych czasach , gdy gdy aby coś zrobić , trzeba bardzo dużych pieniędzy .

 

Pozdrawiamy i życzymy szkole sportowej długich lat biegania na nartach.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *