Największa Stupa w Europie

Stupa w Benalmadena 24 wrzesień 2013

2

Na pewno wielu z Was zada sobie pytanie , co to jest Stupa?

Pomiędzy najstarszymi formami architektonicznymi, Stupa jest uniwersalnym symbolem oświeconego umysłu, dobrze znanym znakiem w krajach, gdzie rozwijał się Buddyzm".

W Stupach odnajdujemy starożytne, monumentalne relikwiarze, kiedyś budowane dla królów i bohaterów, przetransformowane w głęboką ekspresję wiedzy. Właściwie zinterpretowana zarówno przez rozum jak i przez intuicję, Stupa odzwierciedla harmonię i perfekcję uniwersalnych zasad i zaprasza ludzką świadomość do rozwinięcia jej pełnych możliwości.
Ten, kto przebrnął przez pierwsze linijki tego tekstu w zasadzie jest już "w domu". Te kilka zdań, które są cytatem Lamy Dewanagari Gowindy, wyjaśniają wszystko, co na temat Stupy musimy lub powinniśmy wiedzieć i czuć.

1

 

"Stupy są najbardziej fascynującymi budowlami, jakie stworzyła nasza ziemska cywilizacja. Ich rozwój odzwierciedla rozwój naszych kultur, ich transformacja jest odbiciem zmian zachodzących w naszych filozoficznych koncepcjach.”

Generalnie stupy spełniają wiele ról, również spoza religii. Większość wzniesiono jako wota, gdyż taka jest potrzeba człowieka, żeby kogoś o coś prosić. Inne służą jako drogowskazy i ochraniają podróżnych od złych przygód. Mogą być fragmentami murów obronnych lub miejscem pielgrzymek. „

Istnieje 8 różnych Stup tybetańskich. Upamiętniają one wydarzenia z życia Buddy.

  • Stupa Lotosowa – urodzenie Buddy

  • Stupa Oświecenia – osiągniecie oświecenia

  • Stupa Mądrości – udzielenie pierwszych nauk

  • Stupa Zejścia z Nieba – zstąpienie z Nieba Tuszita po udzieleniu nauk matce

  • Stupa Cudów – nakłonienie przeciwników przy pomocy cudów do właściwych poglądów

  • Stupa Zjednoczenia – zażegnanie rozpadu w Sandze

  • Stupa Długiego Życia – przedłużenie życia na prośbę jego uczniów

  • Stupa Parinirwany – wejście w Nirwanę, pełne urzeczywistnienie. „

6

Niezależnie od tego, jak wielkie, silne i wspaniałe są i będą Stupy, które mamy i które jeszcze zbudujemy, nie powinniśmy zapomnieć, że są one "tylko" pomocnikami na naszej drodze. Prawdziwą pracę musimy wykonać sami – Stupy nie będą za nas medytować – a więc skorzystajmy z ich inspiracji i do roboty… „


Teksty zaczerpnięto ze strony : www.stupa.pl , gdzie również więcej można poczytać o stupach http://stupa.pl/pl_stupa.html, bardzo polecam tekst


3

My trafiliśmy do Stupy w Benalmadeno , oddalonej ok 20 km od Malagi , 40 km od Marbelii.

Jest to największa stupa w świecie zachodu , jest to stupa oświeceniowa. Położona jest na wzgórzu nad Benalmadeną . Rozpościera się z niej przepiękny widok na bezmiar wody , a przy dobrej widoczności widać stąd zapewne Afrykę .

Stupa ta ma polskie akcenty , Osobami zarządzającymi jest polskie małżeństwo Kossowskich . Wojtek Kossowski był architektem w.w. Stupy .

Obok stupy sklepik z kadzidłami i innymi buddyjskimi akcesoriami, oraz kawiarenka gdzie można się napić kawy,piwa , wina .

5

Czujemy się tutaj wyśmienicie , cała przestrzeń nas niesamowicie gości , swoim spokojem , przestrzenią . Jakże inna przestrzeń jak ta Rondzie . Tutaj wtapiamy się w przestrzeń, jesteśmy jej częścią. A tam musieliśmy walczyć o swoje miejsce , dając za to dużo energii w postaci pieniędzy. (sałatka w postaci pokrojonego pomidora 5 euro) . Tutaj wszystko płynie , pyszna kawa , soczek , a wieczorem o 20 medytacja Białej Tary .

W czasie medytacji przestrzeń się rozszerza , czuję się tak jakbym była poza czasem i przestrzenią tylko ja i moi przewodnicy .

Zanurzenie się w przestrzeni błogości, miłości i współczucia , recytowana jest mantra OM TARE TU TARE TURE SOHA , która wyzwala we mnie lekkie miękkie energie poddania się prowadzeniu i odwiązania uwagi od tego co mnie uciąża . Podąrzania za głosem serca.

Mantry można posłuchać na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=hpj3j6KydZ0

7

Ze stupy wychodzimy napełnieni nową siłą , patrząc z góry na otchłań spokojnego morza , wszystko wydaje się być w ruchu, ale na swoim miejscu .

Dziękujemy miejscu za cudowne przyjęcie , przesłania .

Dziękujemy tym wszystkim co dbają o to miejsce , o taką oazę spokoju w chaosie zachodniego świata . Dziękuję .

Strona Stupy:

www.stupabenalmadena.org

4

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *