Niedzielny spacer po Moskwie

Moskwa 18 sierpnia 2013

16

Na pobyt w Moskwie nie miałam planu , po cenach żywności, które widziałam w sklepach koło dworców czy w kurortach turystycznych , chciałam zobaczyć takie prawdziwe ceny czyli z hipermarketów . Wybrałam się więc od Auchan . I jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się, ze ceny są praktycznie podobne jak w Polsce , poza może artykułami mlecznymi i piwem, o tak jedno tańsze drugie droższe . Odzież sporo droższa . W kurortach ceny są czasami razy 2 wyższe . W knajpach w Moskwie ceny wyższe niż warszawskie . W miejscowościach turystycznych czasami wyższe niż norweskie .

1

A jak zarobki?

Z tego co rozmawiałam z ludźmi są one znacznie wyższe niż w Polsce , szczególnie w miastach , wiadomo na wsiach ……… jest inaczej , są dużo większe różnice . Jednak należy zauważyć, że media dalej są tam gdzieś połowę tańsze niż u nas . Dlatego stosunkowo żyje im się nieźle , dodając do tego ich luźny stosunek do pieniądza . Pieniądz to energia i tyle , raz jest , raz go nie ma .

2

Ci którzy szaleją w europejskich kurortach , to nie tylko „nowi ruscy”, ale normalni zjadacze chleba , pracujący gdzieś po korporacjach .

A ja poza wizytą w Auchan odwiedziłam

3

ВДНХа ( WDNH )

Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (Wsierossijskij Wystawocznyj Centr) to do niedawna Wystawa Osiągnięć Gospodarki Narodowej (Wystawka Dostiżenij Narodnogo Choziajstwa).

20

Została otwarta 1 sierpnia 1939 roku (dotychczas znajdowała w Parku im. Gorkiego) jako Ogólnozwiązkowa Wystawa Rolnicza (Wsiesojuznaja Sielskochoziajstwiennaja Wystawka). Składała się z połączonych alejkami pawilonów, w których każda z republik byłego ZSRR prezentowała swoje osiągnięcia.

4

Po wojnie wystawa została otwarta w roku 1954. Zbudowano nowe wejście, pawilon główny; pojawiły się nowe ogromne fontanny, symbolizujące obfitość i przyjaźń. Wtedy też wystawa otrzymała nową nazwę: "WDNH".

13

Każdy pawilon na wystawie został nazwany od branży, produkty której wystawiał: chemia, elektronika, energetyka, kosmos, transport, itp. Razem było około 100 pawilonów na obszarze ponad 200 hektarów. W każdym z nich można było zobaczyć przedmioty dumy i chluby każdej z branż.

5

Przez wiele lat najlepsze osiągnięcia gospodarki narodowej były prezentowane na tej wystawie. Przyjazd tu był uważany za wielki honor.

Po rozpadzie ZSSR znaczenie wystawy i ona sama podupadły. Olbrzymi kompleks wystawowy przekształcił się w wielki bazar (jak wtedy żartowano, stał się "wystawą osiągnięć gospodarki kapitalistycznej").

6

Powoli jednak wystawa wraca do swej pierwotnej funkcji – wystawowej. Obecnie odbywa się tu każdego roku ponad 350 najróżniejszych imprez, również o charakterze międzynarodowym.

W letnie upalne dni warto wybrać się tu na spacer, by odpocząć wśród zieleni i fontann, w architekturze minionej, socjalistycznej epoki. Pawilon główny na pewno zainteresuje dzieci, poza tym na terenie wystawy działa też wesołe miasteczko.

7

Niedaleko wejścia znajduje się rzeźba "Robotnik i rolniczka" autorstwa rzeźbiarki W. Muchinej. Rzeźba ta stała się też symbolem Moskiewskiej Wytwórni Filmowej "Mosfilm". Rzeźba ta w roku 1939 stała przed wejściem na wystawę, ale po raz pierwszy wystawiono ją w roku 1937 przed pawilonem radzieckim na międzynarodowej wystawie w Paryżu. Obecnie stoi trochę na uboczu, z lewej strony od wejścia głównego.

9

Jak dojechać na wystawę?
Najlepiej metrem, do stacji "WDNH", która jest również wejściem na teren WDNH. Poprowadzi Was tłum.

WDNH na mapie >

10

Po wejściu z metra zobaczycie olbrzymi budynek hotelu "Kosmos". Ten hotel został zbudowany przez Francuzów specjalnie dla Igrzysk Olimpijskich 1980 roku w Moskwie. Otwarty w roku 1979 przyjmował wyłącznie zagraniczne delegacje oficjalne i obcokrajowców.

Po lewej stronie od wyjścia z metra można zobaczyć olbrzymi obelisk poświęcony "Zdobywcom kosmosu". Na parterze mieści się muzeum kosmosu, gdzie można zobaczyć makiety statków kosmicznych, skafandry i inne przedmioty używane przez kosmonautów w czasie lotów kosmicznych. Można też obejrzeć ciekawy filmy o lotach w kosmos.

11

Przed obeliskiem stoi pomnik rosyjskiego kosmologa Edwarda Ciołkowskiego, uważanego za prekursora teorii podróży kosmicznych. Nieco dalej znajduje się aleja kosmonautów – każde drzewo na tej alei zostało posadzone przez innego kosmonautę.

Niemożliwe też przeoczenie wieży ostankińskiej – jest to wieża telewizyjna, transmitująca audycje radiowe i programy telewizyjne dla Moskwy i okolic (więcej – patrz poniżej).

12

Idąc uliczką prowadzącą od metra do wystawy przechodzimy obok pawilonów handlowych, w których możemy kupić wyroby znanych firm, kompakty z popularną muzyką rosyjską, programy komputerowe itp. Dochodzimy tędy do wejścia na teren wystawy – kiedyś znajdowały się tu kasy, w których należało kupić bilety, obecnie wejście na teren WDNH jest bezpłatne.

Tekst z http://www.moskwa.pro/przewodnik/parki_moskwy.php

18

Niedzielny tłum ludzi , można tam spędzić czas w niedzielę wypożyczając rolnik, rower, skuter itp.

21

pójść na jakąś wystawę , zakupy . Podobne to troszkę do naszego Parku w Chorzowie tylko troszkę bardziej luksusowe , zresztą popatrzcie sami .

19

Jedno co mi się podoba, że oni wcale nie burzą tego co związane jest z poprzednią epoką korzystają z tego , cieszą się tym , bawią , a my co zrobiliśmy ……….. wyburzyliśmy .

15

Tak jak Chińczycy , którzy burzą stare miasta , a na ich miejsce stawiają nowe .

To taka mała dygresja dzisiejszego dnia .

Jednak powiem szczerze ekspertem od miast nie będę .

Jutro rano Kraków

14

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *