Orzeszki kiedrowe

Orzechy cedrowe

1

O kiedrach i orzechach cedowych chyba najwięcej napisał Władimir Megre w Anastazji. Dlatego będąc tutaj na Syberii bardzo chciałam spotkać to magiczne drzewo , którego różnego rodzaju produkty sprzedawane są w całej Rosji .

2

Orzechy cedrowe mają bardzo dużą ilość tłuszczu , witamin, mikro i makroelementów , są bardzo wskazane dla rekonwalescentów, sportowców . Wielu sportowców radzieckich (szczególnie ciężarowców ) twierdziło , że swoje wyniki zawdzięczają orzeszkom cedrowym .

3

Dla nas Polaków nazwa może być troszkę myląca . Gdyż orzeszki cedrowe , nie są owocami cedra , a sosny syberyjskiej (sosna limba v. sibirica) . Nazwa wzięła się stąd , że przez miejscowych sosna syberyjska nazywana jest kiedrem (kiedr – spolszczony na cedr), a jej orzeszki – kiedrowymi . Jednak jeszcze raz podkreślę z cedrami nie mają nic wspólnego. Sosna syberyjska rośnie tylko w tajdze, a cedr w rejonie morza śródziemnego i nie ma szans , aby przeżył w tutejszym klimacie .

4

Ja mam wybitne szczęście , właśnie zaczyna się zbiór orzechów kiedrowych . Nasionka są młode delikatne , łatwe do rozłupania . 5

Największą atrakcją dla mnie jest wyjadanie orzeszków prosto z szyszek – w końcu jestem koliberek – . Gdy pierwszy raz kupiłam szyszkę i zaczęłam jeść myślałam, że odlecę gdzieś w przestworza . Lubię próbować nowych rzeczy , szczerze powiem myślałam, że niewiele już mnie zaskoczy . A tutaj taka niespodzianka . Zapominając o całym świecie , wydłubywałam kolejne orzeszki , szkoda tylko , że nikt nie zrobił mi zdjęć. Wiele czytałam o tym jaki cudowny smak mają świeże orzeszki , ale czytać , a doświadczyć . Dziękuję, dziękuję, dziękuję, że przyjechałam w odpowiednim terminie. Bo sezon prawie się zaczął i potrwa do września .

6

Sprzedawane szyszki, albo są świeże (one nadają się do przechowywania ) , albo gotowane – chodzi o to aby nie pobrudzić się od żywicy . Je ponoć trudniej przechować .

7

Przywiozę do Polski parę sztuk , i już zapraszam na ptasią ucztę. Wracam w poniedziałek 19 sierpnia . Poza szyszkami w cenie 10-20 rubli (1-2 zł) sprzedawane są orzeszki i praktycznie na kogo się nie spojrzy wyjada je jak słonecznik z łupinek.

Kupując szyszkę nie wiemy w jakim stopniu dojrzałości kupuje się orzeszki . Natomiast kupując łuskane można zobaczyć czy są bardzo młode (pomarańczowe ) czy starsze (brązowo-czarne) .

9

Oczywiście najlepsze są te pomarańczowe .

A kiedry , to takie puchate sosny o pięknie pachnącym drewnie i potężnej sile , gdy się do nich człowiek zbliża , tuli rozmawia . Drzewa o fantastycznym zapachu.

10

Polecam przyjazd na Syberię o tej porze roku , choćby tylko po to aby najeść się swieżych orzeszków cedrowych .

Ja dziękuję za cudowną ucztę i za zaproszenie tutaj właśnie w tym terminie .

11

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *