Wielko Piątkowa Koterka

Wielki Piątek po prawosławnemu 18 kwietnia 2014

k16

Po magicznym przyjęciu przez Bug , udaliśmy się znajomą drogą do cerkwi w Koterce pod wezwaniem Ikony Matki Boskiej „ Wszystkich Strapionych Radość” znana jest jako święte miejsce .

k8

Koterka leży przy samej granicy Białoruskiej ,

k6

Jej historia wygląda następująco :

W 1852 roku w dzień Świętej Trójcy wieśniaczka Eufrozyna Iwaszczuk zbierała szczaw na łące . Niespodziewanie jakby spod ziemi pojawiła się niezwykła i nieznana dla niej kobieta . Która powiedziała jej , że święto jest ustanowione przez Boga , aby ludzie chodzili do cerkwi , a nie zajmowali się pracą . Dodała, że miejscowi ludzie zostaną ukarani za swoje grzechy i niewiarę morowym powietrzem (Przepowiednia ta spełniła się w 1855 r) , na koniec poleciła kobiecie , aby udała się do proboszcza , aby powiedzieć mu, aby wraz z parafianami prosił o przebaczenie .

W taki sam sposób jak się zjawiła zniknęła. Kobieta nie miała wątpliwości, że była to Matka Boska . Duchowni zatroszczyli się o to miejsce i postawiono na nim krzyż. Z czasem krzyż przeniesiono na miejscowy cmentarz , a spod niego wytrysło źródełko

k2

k3

9 maja 1909 roku w Trzeci dzień Trójcy został położony kamień węgielny pod budowę cerkwi. Konsekracja nastąpiła 29 lipca 1912 r.

k5

Byliśmy tutaj 3 lata temu i zakochaliśmy się w tym miejscu . Magia ciszy , spokoju , przyrody i nieobecnej wznoszącej siły . Wtedy jednak cerkiew była zamknięta

k1

Teraz rankiem trafiamy na porządki przed uroczystościami Wielkiego Piątku czyli wyniesieniem Paszczenicy inaczej mówiąc grobu Pańskiego . Uroczystość zaczyna się o 14 , przyglądamy się szorowaniu dywanów , świeczników itp.

W kościelnym sklepiku wpada mi oko książeczka „O Pysze i Pokorze” Starca Paisjusz Harioryta Kupujemy ją , a że mamy prawie trzy godziny czasu do uroczystości połykamy ją jednym tchem . Tak jakby ktoś wiedział , że na przeczytanie tej książeczki , potrzeba, tyle, a tyle czasu .

k4

Tak pycha i pokora dwie przeciwstawne cechy budujące nasz świat , pierwsza skupia się tylko na nas i naszej sile, druga otwiera na Boga i jego drogę . Drogę tego, że bez energii Boskiej jesteśmy nikim. Z drugiej strony książka pokazuje , że często nie dostajemy tego co chcemy bo bylibyśmy z tego powodu zbyt pyszni , zawdzięczając to tylko sobie i zrobilibyśmy wielką krzywdę nie tylko sobie , ale też innym .

k7

Posłużymy się jej urywkiem , jako przesłaniem na Wielkanoc :

  • Abba a jak umiera egoizm ?

  • Trzeba pogrzebać swoje „ja” niech gnije i zamienia się w nawóz , żeby wyrosła na nim pokora i miłość .

k11

Około 14-tej rozpoczyna się ceremonia , cała cerkiew ludzi prawie wszyscy odświętnie , dla nas jest to coś nowego, na szczęście Pan prowadzący sklepik udziela nam informacji .

Chrześcijaństwo , a jakże inne niż znany mi katolicyzm . Dla mnie bardziej symboliczne , rytualne magiczne .

Najważniejszą częścią uroczystości jest procesja wokół cerkwi , w czasie której osoby przechodzą pod symbolicznym grobem Jezusa .k11

k9

Cała uroczystość jest bardzo długa trwa ok 2-3 godziny .

My chcą odwiedzić jeszcze Grabarkę , zaraz po procesji wyjeżdżamy z Koterki . Żegnając jedno z bardziej magicznych miejsc jakie znam w Polsce .

k13

Miejsce poza czasem , gdzie duch przyrody łączy się z człowiekiem , gdzie świat wiary przenika świat ducha otwierając człowieka na wyższe stany świadomości.

Miejsce pokazujące , że nawet pośród bagien, trzęsawisk można znaleźć z Boską pomocą stabilne miejsce (Koterka usytuowana jest na bagnach 2 km za wsią) .

k15

k14

Dziękujemy temu cudownemu miejscu za ten cudowny twórczy czas , za czas grzebania naszej Pychy , abyśmy pozwolili na wzrastania naszej Pokory.

Ten czas tutaj to wyprawa po pokorę.

k17

Dziękujemy i jak będziemy w pobliżu na pewno przyjedziemy znów

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *